Jesteś świadkiem wypadku? Widzisz utrudnienia w ruchu? A może coś Cię denerwuje? Chcesz się pochwalić? Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Rekacja OLAWA24.PL

55-200 Oława,
Plac Zamkowy 24A/3
email: portal@olawa24.pl
telefon: 785-737-439

rwd-menu

Oława to mała stolica Ormian. III Dzień Ormiański w Oławie

08 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 10:24 | redakcja@olawa24.pl

2

ocena 2 / 100%

Tegoroczny Dzień Ormiański w Oławie obchodzony był wyjątkowo. Równo 100 lat temu zarówno Armenia, jak i Polska odzyskały niepodległość.

III Dzień ormiański odbył się 6 października. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, następnie odbyło się otwarcie wystawy w Izbie Muzealnej Ziemi Oławksiej pod tytułem "Ormianie w służbie Rzeczypospolitej". Podczas wydarzenia obecny był Edgar Ghazaryan Ambasador Republiki Armenii Rzeczypospolitej Polskiej, który swoją obecnością zaszczyca Oławę od pierwszej edycji oławskiej uroczystości.

Wystawa została stworzona przez fundację Armenian Fundation, obecni byli jej przedstawiciele, twórca i prezes fundacji Marta Axentowicz-Bohosiewicz oraz Maciej Bohosiewicz.

-Ormianie Polscy to nie tylko Grzegorz Piramowicz, Ignacy Łukasiewicz, Teodor Axentowicz, Krzysztof Penderecki czy Anna Dymna. To cała rzesza skromnych ludzi, którzy każdego dnia wnosili swój wkład w niepodległą. Walczyli dla niej na różnych frontach, ginęli w powstaniach, wojnach przelewali krew po to, by wybrana przez nich druga ojczyzna była wolna i dostatnia - mówiła Nina Kordys, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie.

-Dla mnie Oława, to jest taka mała stolica Ormian - mówiła Marta Axentowicz-Bohosiewicz. -Dlatego, że dziejowo po wojnie właśnie tutaj osiedlała się duża część Ormian, którzy przybyli z Kresów II Rzeczypospolitej. Myślę, że część z państwa oglądając tę wystawę będzie rozpoznawała nazwiska swoich krewnych, niekoniecznie dziadków czy wujów, ale na pewno są to nazwisko, które państwo znają. Niektóre z tych postaci mieszkały na terenie województwa dolnośląskiego, dla mnie to było akurat dużym zaskoczeniem.

Zaraz po otwarciu wystawy w Sali Rajców oławskiego Ratusza odbyła się konferencja, która rozpoczęła się wniesieniem Sztandaru Ormian Polskich oraz minutą ciszy zmarłego 1 października narodowego bohatera Republiki Armenii.

-Obchodzimy już III Dzień Ormiański w naszym mieście w Oławie. Jest to rok szczególny, obchodzimy w tym roku 100. lecie niepodległości dla nas Polaków to niezwykły rok jubileuszowy i uroczystość - mówił burmistrz Tomasz Frischmann. -W Oławie powstał komitet honorowy oławskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chciałbym przywitać przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości honorowego komitetu.

Oceń artykuł:

(2 głosów / 100%)
Zostaw komentarz
  • A Anglia dla Anglików i Polaków

    08 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 15:58 | AUTOR: ~Matianuś

  • POLSKA DLA POLAKÓW!!!

    08 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 14:23 | AUTOR: ~cześ