Jesteś świadkiem wypadku? Widzisz utrudnienia w ruchu? A może coś Cię denerwuje? Chcesz się pochwalić? Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Rekacja OLAWA24.PL

55-200 Oława,
Plac Zamkowy 24A/3
email: portal@olawa24.pl
telefon: 785-737-439

rwd-menu

Działania SMOG na drogach powiatu oławskiego

07 LUTY 2018, GODZ 11:41 | redakcja@olawa24.pl

8

ocena 0 / 0%

Policjanci z oławskiego ogniwa ruchu drogowego, 1 lutego przeprowadzili działania pod kryptonimem „Smog” na drogach powiatu oławskiego. Akcja miała na celu wyeliminowanie z ruchu aut, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazywał na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co niewątpliwie wpływa na zwiększoną emisję spalin.

W akcji wzięło udział dziewięciu policjantów ruchu drogowego, którzy skontrolowali 63 pojazdy. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na takie aspekty techniczne pojazdów, jak nadmierne zadymienie, niesprawne układy wydechowe czy wycieki płynów eksploatacyjnych. W ramach prowadzonej kontroli policjanci zatrzymali 14 dowodów rejestracyjnych i jednego kierującego, który okazał się osobą poszukiwaną przez organy ścigania. Celem akcji było wyeliminowanie z ruchu drogowego pojazdów naruszających wymagania ochrony środowiska. Kierowcy, których pojazdy nie spełniają wymogów określonych przepisami prawa muszą się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki.

Policja przypomina obowiązujące przepisy:

Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

2) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:

a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;

b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;

c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.

3) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.

Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.

 

Źródło: KPP Oława

reklama
 

Oceń artykuł:

(0 głosów / 0%)
Zostaw komentarz
 • Mam ogrzewanie na węgiel ale przerobie na gaz bo Pan ekonomista Dawid wyliczył ze to to samo brawo . Ps Chore wymysły że ludzie palą butelkami itp i ten cały smog w głowach pseudoelit ale interes kwitnie a co do aut to może zamiast jechać 200 m do pracy to lepiej spacerkiem o przepraszam przecież smog a może smok stoi za rogiem :):)

  18 LUTY 2018, GODZ 18:19 | AUTOR: ~Aa

 • a stary rozklekotany benzyniak to co, nie zatruwa powietrza???

  12 LUTY 2018, GODZ 10:25 | AUTOR: ~cześ

 • Ktoś każe kupować starego diesla? Można kupić benzynę, albo benzynę plus lpg (to odnośnie argumentu o tym że jesteśmy zbyt biedni na sprawne auta).

  09 LUTY 2018, GODZ 15:11 | AUTOR: ~Bartek do -cześ

 • Przyczyną smogu nie są auta a spalanie węgla w domach jednorodzinnych i tu potrzebna jest edukacja. Dziś koszt ogrzewania gazem jest taki dam jak węglem, chyba że ktoś utylizuje wszelkie odpady przy okazji ;(

  09 LUTY 2018, GODZ 10:09 | AUTOR: ~Dawid

 • A pod komisaristem w j-l z co drugiego komina kopci tak że na drodze w dzień nic nie widać ale samochody są łatwiejszym celem

  08 LUTY 2018, GODZ 09:42 | AUTOR: ~Kkk

 • Mk - jakiś ty bystry

  08 LUTY 2018, GODZ 08:26 | AUTOR: ~cześ

 • Czes znowu wykupił receptę bo modrze gada!

  07 LUTY 2018, GODZ 17:17 | AUTOR: ~Mk

 • jak by nas było stać na kupowanie nowych aut z salonu i po 5 latach wypychanie ich dalej na wschód tak jak robią Niemcy to by nie było problemu, ludzie są po prostu biedni i jeżdżą tym co jeszcze jeździ

  07 LUTY 2018, GODZ 12:21 | AUTOR: ~cześ