Jesteś świadkiem wypadku? Widzisz utrudnienia w ruchu? A może coś Cię denerwuje? Chcesz się pochwalić? Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Rekacja OLAWA24.PL

55-200 Oława,
Plac Zamkowy 24A/3
email: portal@olawa24.pl
telefon: 785-737-439

rwd-menu

Recital fortepianowy Eugen Indjic

03 PAŹDZIERNIK 2017, GODZ 13:11 | redakcja@olawa24.pl

0

ocena 0 / 0%

Eugen Indjic jest znakomitym pianistą pochodzenia rosyjsko-serbskiego. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephani, dalsze nauki pobierał u wybitnego rosyjskiego pianisty Aleksandra Borowskiego. Jego recital odbędzie się w OWE ODRA 9 października o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Recital odbędzie się w 206 rocznicę urodzin F. Liszta i w 168 rocznicę śmierci F. Chopina w wykonaniu Eugen’a Indjic’a z prelekcją Juliusza Adamowskiego.

Eugen Indjic jest znakomitym pianistą pochodzenia rosyjsko-serbskiego. Urodził się w Belgradzie, kiedy miał 4 lata wraz z matką wyemigrował do USA. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem Gruzinki Lubow Stephani, dalsze nauki pobierał u wybitnego rosyjskiego pianisty Aleksandra Borowskiego. Studia odbył w Juilliard School of Music w Nowym Jorku u Lee Thompson, u asystentki Rosiny Lhevinne i Mieczysława Münza oraz w Harvard University u Lorina Bermana i Leona Kirchnera (teoria, kompozycja).

Przez ponad 10 lat pracował pod kierunkiem Artura Rubinsteina, przez siedem – Nadii Boulanger. Mając zaledwie 14 lat zagrał z Washington Symphony Orchestra II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 J. Brahmsa. W 1972 r. osiadł we Francji. Koncertował w prawie wszystkich państwach europejskich, w Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu (m in. w Carnegie Hall, Theatre des Champs-Elysées, La Scala, Concertgebouw, Sali koncertowej im. P. Czajkowskiego w Moskwie i w Filharmonii Berlińskiej).

Wystąpił w serii specjalnych koncertów „W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi” w całych Stanach Zjednoczonych i w Europie. Wziął udział w telewizyjnej współprodukcji (Francja, Polska, Japonia) poświęconej twórczości Fryderyka Chopina. Pierwszych nagrań płytowych Eugen Indjic dokonał już w wieku 12 lat (Wariacje na temat Diabellego L. v. Beethovena dla wytwórni RCA Victor, na fortepianie S. Rachmaninowa). W swoim dorobku posiada płyty z utworami Debussy’ego i Strawińskiego, nagrane dla wytwórni Sony, z utworami Chopina, nagrane dla Polskich Nagrań, Sony, RCA Victor, Claves i Calliope oraz Schumanna i Debussy’ego – nagrane dla wytwórni Calliope.

Był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Warszawie, Wrocławiu, Lizbonie, Tel Awiwie i Monte Carlo. Prowadzi w Europie letnie mistrzowskie kursy pianistyczne. „Nie wiem, co najbardziej podziwiać w nim: panowanie nad instrumentem, wyrafinowany dźwięk, czy interpretację skrupulatną i przejrzystą w każdym szczególe. Koncert sam w sobie stał się dziełem sztuki. Nie można sobie wyobrazić bardziej kompletnej muzykalności i bardziej wykwintnej doskonałości, połączonej z prostotą, która trafia do każdego” – tak o grze Eugen`a Indjic`a wypowiedział się wybitny francuski filozof i muzykolog Vladimir Jankélévitch.

W programie:

ROBERT SCHUMANN (1810-1856)

5 utworów z cyklu Fantasiestücke op. 12

Des Abends (Wieczorem)

Aufschwung (Wzlot)

Warum? (Dlaczego?)

In der Nacht (Nocą)

Traumes Wirren (Senne widziadła)

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)

Sonata f-moll op 57 Appassionata

Allegro assai

Andante con moto

Allegro ma non troppo

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Impromptu Ges-dur op. 51

Ballada g-moll op 23

Mazurek b-moll op 24 nr 4

Mazurek fis-moll op 59 nr 3

Mazurek cis-moll op.50 nr 3

FERENC LISZT (1811-1886)

2 Etiudy z 6 Wielkich Etiud według Paganiniego

Es-dur nr 2 i gis-moll nr 4 „La Campanella”

Oceń artykuł:

(0 głosów / 0%)
Zostaw komentarz